Dziś jest Poniedziałek, 26 Lutego 2018r.     imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

„Czytanie dla umysłu jest tym, czym gimnastyka dla ciała” 

BIBLIOTEKA JEST CZYNNA

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
OD 8.00 DO 16.00 

 

Nasza biblioteka jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla ucznia, a zarazem ośrodkiem umożliwiającym poszerzanie i zdobywanie wiedzy i informacji.Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, śledzimy rynek książkowy  i systematycznie kupujemy nowości wydawnicze.

Księgozbiór obejmuje książki i broszury – ponad 17 tyś. woluminów oraz zbiory audiowizualne, gry planszowe, czasopisma dla uczniów i  nauczycieli.
                 
Biblioteka udostępnia swoje zbiory uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz rodzicom.

Zasady korzystania z czytelni i wypożyczalni określa REGULAMIN (Statut Szkoły: rozdział IV, §21) .

Biblioteka bierze udział  w życiu szkoły poprzez organizowanie i współorganizowanie wystaw, imprez i uroczystości szkolnych, konkursów.

PLANOWANE DZIAŁANIA NA ROK SZKOLNY 2017/2018

  • Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych  pod hasłem „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY"
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień dyni
  • Narodowe Święto Niepodległości
  • Dzień postaci z bajek
  • Wydarzenia Grudniowe
  • Tradycje  bożonarodzeniowe
  • Rok  Ireny Sendlerowej
  • Tydzień Kultury Języka Polskiego
  • Savoir-vivre w naszej szkole
  • Rocznica nadania praw miejskich Gdyni
  • Walentynki
  • Dzień kobiet
  • Dzień Patrona
  • Dzień UE
  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

KONKURSY:

  • Pięknego czytania dla najmłodszych
  • Recytatorskie dla wszystkich
  • Plastyczno-fotograficzny o jesieni
  • Wiedzy o Gdyni
  • Wiedzy o patronie szkoły
  • Mitologiczny
  • Znajomości lektur szkolnych
  • Międzyszkolne konkursy czytelnicze

 
LEKTURY OMAWIANE W NASZEJ SZKOLE
 
SZKOŁA PODSTAWOWA:
C. Collodi – „Pinokio” , J. Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa“ ,
H.Ch. Andersen – „Baśnie”, C. S. Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa”,
M. Twain – „Przygody Tomka  Sawyera“ , E. Knight – „Lassie, wróć!” ,
I. Jurgielewiczowa – „Ten obcy” ,J. Korczakowska – „Spotkanie nad morzem” ,
D. Defoe – „Przypadki Robinsona Kruzoe”,
L. M. Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”,
K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”, F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni” ,
H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”, B. Prus – „Katarynka”,
E. Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”, S. Lem – „Bajki Robotów”,
D. Terakowska – „Władca Lewawu” , A. Lindgren – „Bracia Lwie Serce”,  
A. Maleszka - „Olbrzym”, J. Olech – „Dynastia Miziołków”,
R. Goscinny -  „Mikołajek i inne chłopaki”, R. Dahl - „Charlie i fabryka czekolady”,
M. Witcher - „Dziewczynka z Szóstego Księżyca,
J.Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.

GIMNAZJUM :
Sofokles - „Antygona”, W. Szekspir - „Romeo i Julia”, P. Coelho -  „Alchemik”,
I. Krasicki - Bajki, Satyry, A. Czechow – Opowiadania,
J. Parandowski - „Przygody Odyseusza”, A. Kamieński -  „Kamienie na szaniec” ,
L. Kruczkowski - „Niemcy”, E.E. Schmitt - „Oskar i Pani Róża” i „Dziecko Noego”,
A. de Saint-Exupery – „Mały książę”, E. Hemingway – „Stary człowiek i morze”,
H. Sienkiewicz - „Latarnik”, S. Żeromski - „Syzyfowe prace”,
K. Dickens – „Opowieść wigilijna”, A. Fredro - „Zemsta”, A. Mickiewicz – „Dziady” cz. II
i „Pan Tadeusz”, H. Sienkiewicz – „Krzyżacy”, S. Żeromski – „Siłaczka”,  

  1. R. R. Tolkien – „Hobbit czyli tam i z powrotem”,
    H. Sienkiewicz – „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”,
    H. Sienkiewicz – „Quo vadis”, G. Orwell – „Folwark zwierzęcy”

A.Christie – „Morderstwo w Orient Expresie”
 
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE : 
J. Parandowski- „ Mitologia”, Sofokles - Król Edyp, Horacy - „Pieśni, Pieśń o Rolandzie”,
„Dzieje Tristana i Izoldy”, F. Villon- „Wielki Testament”, „Bogurodzica”,
D. Alighieri – „Boska komedia”, G. Boccaccio – „Decameron”, W. Szekspir –„Makbet”,
J. Kochanowski – „Fraszki, Pieśni”, „Treny” , Molier –„Świętoszek”,
J. W. Goethe – „Faust”, „Cierpienia młodego Wertera”, A. Mickiewicz – „Ballady i romanse”,
 „Pan Tadeusz”, „Dziady” cz. III, J. Słowacki – „Kordian”, Z. Krasicki – „Nie-Boska komedia”,
F. Dostojewski – „Zbrodnia i kara”, E. Orzeszkowa – „Gloria victis”,
B. Prus – „Lalka” , „Kamizelka”, M. Konopnicka – „Mendel Gdański”, H. Sienkiewicz – „Potop”,
J. Conrad – „Jądro ciemności”, G. Zapolska – „Moralność Pani Dulskiej”, St. Wyspiański – „Wesele”,

Wł. St. Reymont – „Chłopi”, St. Żeromski – „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”, F. Kafka – „Proces”,

  1. Bułhakow – „Mistrz i Małgorzata”, Z. Nałkowska – „Granica” , „Medaliony”, W. Gombrowicz – „Ferdydurke”,
  2. Borowski – „Opowiadania”, G. Herling-Grudziński – „Inny świat”, H. Krall – „Zdążyć przed Panem Bogiem”,
A. Camus – „Dżuma”, Sł. Mrożek – „Tango”, G. Orwell – „Rok 1984”.

 Regulamin

Back to top